Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie można karać podwójnie, ale nie zawsze

16 września 2020 | Rachunkowość

Na podatnika – osobę fizyczną, który w korekcie deklaracji, nie uwzględniał ustaleń kontroli nie można nałożyć dodatkowej sankcji VAT, bo potencjalnie nadal podlega odpowiedzialności karnej skarbowej. Ale już tak, gdy korekta wypełnia zalecenia. ALEKSANDRA TARKA

 

Inaczej jednak zdaniem WSA wygląda sytuacja osób fizycznych, które złożyły skuteczną korektę. Bo w świetle art. 16a kks, nie ponoszą (nie podlegają) one odpowiedzialności za wykroczenie czy przestępstwo skarbowe. Skutkiem nie podlegania tej odpowiedzialności jest zaś w ocenie sądu możliwość ustalenia dodatkowego zobowiązania podatkowego.

Spór w sprawie zaczął się w 2018 r. kiedy fiskus określił podatnikowi wysokość podatku naliczonego nad należnym do zwrotu na rachunek bankowy za luty i marzec 2017 r., a przy okazji ustalił też dodatkowe zobowiązanie czyli tzw. sankcję VAT w wysokości 30 proc. kwoty zawyżenia zwrotu różnicy podatku.

Miało to związek ze złożeniem przez podatnika korekt deklaracji VAT-7 i wykazania dostawy towarów jako eksportu ze stawką zerową i uznaniem fiskusa, że w tych miesiącach jednak nie dokonał wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów do kontrahenta z siedzibą w Kanadzie, zarejestrowanego jako podatnik VAT na Łotwie.

Podatnik nie zgodził się z takim rozstrzygnięciem. W odwołaniu a potem w skardze do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie kwestionował m.in. zastosowanie do niego sankcji VAT.

Tłumaczył,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11763

Wydanie: 11763

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Broszura prawna

Nieprzypisane

Zamów abonament