Zamach na jednostkę Sił Zbrojnych RP
Ustawodawca uznał, że obronność państwa jest niezwykle istotnym dobrem chronionym prawem.
Na bazę wojskową w At-Tadżi, na północ od Bagdadu, 11 marca 2020 r. spadło 15 małych rakiet. Trzech żołnierzy zginęło, dwaj amerykańscy i jeden brytyjski, a dziesięciu zostało rannych. Wśród nich polski żołnierz. Podobnych ataków, w których zginęli lub zostali ranni polscy żołnierze, w ciągu ostatnich kilkunastu lat było wiele.
Skomplikowana sytuacja międzynarodowa przejawiająca się w licznych lokalnych konfliktach zbrojnych oraz stale rosnącym zagrożeniu terroryzmem spowodowała, że polskie interesy muszą być chronione również poza granicami kraju. Stąd obecność polskich żołnierzy w różnych regionach świata, takich jak Irak, Afganistan, Wzgórza Golan czy Bałkany.
Państwo powinno zrobić wszystko, aby jak najlepiej chronić żołnierzy i funkcjonariuszy innych służb. Bardzo ważną rolę odgrywa prawo karne, które penalizuje zachowania godzące w ich bezpieczeństwo. Należy zgodzić się z ustawodawcą, że obronność państwa to niezwykle istotne dobro chronione prawem.
Wyrazem tego było wprowadzenie do kodeksu karnego rozdziału XVIII „Przestępstwa przeciwko obronności", który poprzedza rozdział statuujący zasady odpowiedzialności w przypadku przestępstw skierowanych przeciwko życiu i zdrowiu. Ponadto zintegrowanie pozakodeksowych przepisów kryminalizujących czyny wymierzone w szeroko rozumianą obronność w kodeksie karnym również świadczy o tym,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta