Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sposób na opłatę sądową

16 września 2020 | Sądy i Prokuratura | Piotr Szutenberg
źródło: Shutterstock

Piotr Szutenberg Nieterminowe uiszczenie opłaty może niejednokrotnie mieć daleko idące skutki prawne.

Nowelizacją ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych, która weszła w życie 21 sierpnia 2019 r., ustawodawca w znaczący sposób podniósł wysokość opłat sądowych. Ta szeroko komentowana zmiana w istocie polegała na swoistej waloryzacji obowiązujących stawek, bowiem te trwały niezmienione od kilkunastu lat, nie przystając do przemian gospodarczych i wzrostu płac w społeczeństwie.

Nie mniej istotnym, a często pomijanym zagadnieniem, pozostaje sposób uiszczania tych opłat. Szczególne znaczenie w praktyce sądowej ma zaś ustalenie momentu, w którym opłatę można uznać za uiszczoną. Wynika to z faktu, że nieterminowe uiszczenie opłaty może niejednokrotnie mieć daleko idące skutki prawne w postaci np. odrzucenia apelacji czy odrzucenia wniosku o uzasadnienie wyroku. Nieuiszczenie w wyznaczonym terminie opłaty od pozwu może zaś skutkować jego zwrotem, a w konsekwencji nawet przedawnieniem dochodzonego roszczenia.

W procedurze cywilnej przewidziano trzy sposoby uiszczania opłat sądowych. Opłaty uiszczane mogą być bezgotówkowo, poprzez wpłatę gotówkową w kasie sądu oraz w znakach opłaty sądowej. Moment uiszczenia opłaty poprzez wpłatę gotówkową w kasie sądu jest najłatwiejszy do ustalenia i nie wymaga szerszej analizy. Więcej kontrowersji budzą natomiast wpłaty bezgotówkowe oraz wpłaty dokonywane znakami opłaty sądowej. Dotyczy to zarówno papierowych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11763

Wydanie: 11763

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Broszura prawna

Nieprzypisane

Zamów abonament