Asesorzy sądowi – czas ocen
Ryszard Sadlik To tak skomplikowana procedura, że przedłuży obejmowanie stanowisk sędziowskich.
W najbliższych tygodniach i miesiącach nadejdzie czas przeprowadzania ocen asesorów sądowych zgłaszających się na stanowiska sędziowskie. System ich dokonywania jest jednak nadmiernie skomplikowany i odbiega od oceniania innych kandydatów na stanowiska sędziowskie. Dlatego też celowa byłaby tu interwencja ustawodawcy.
Przypomnieć należy, że asesorzy sądowi wrócili do sądów kilka lat temu i skutecznie pracują w poszczególnych sądach rejonowych w całym kraju. Ich udział w wymierzaniu sprawiedliwości jest trudny do przecenienia. Wykazują się bowiem szczególną pracowitością i nowatorskim spojrzeniem na wiele zagadnień prawnych. Niewątpliwie więc powrót do tej instytucji był bardzo korzystny i przemyślany.
Obecnie część asesorów może już ubiegać się o powołanie na stanowiska sędziowskie. Postępowanie to reguluje przepis art. 106xa ustawy o ustroju sądów powszechnych, który przewiduje, że przed upływem 36 miesięcy pełnienia obowiązków sędziego asesor sądowy może złożyć prezesowi właściwego sądu okręgowego wniosek o powołanie na stanowisko sędziego sądu rejonowego. Całe postępowanie prowadzi zatem właściwy dla danego asesora prezes sądu okręgowego z pomocą systemu informatycznego.
Po złożeniu wniosku przez asesora prezes sądu okręgowego, w terminie nie dłuższym niż siedem dni od dnia upływu 36 miesięcy pełnienia obowiązków sędziego,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta