Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Omyłkowa zapłata na rachunek spoza białej listy – czy wciąż można uniknąć sankcji

16 września 2020 | Rachunkowość | Michał Pieróg

Michał Pieróg konsultant podatkowy, Grupa UHY ECA Kupujący, który w niewłaściwy sposób zapłacił za otrzymane towary lub usługi, może uchronić się od sankcji podatkowych poprzez anulowanie zapłaty i uiszczenie należności przelewem na rachunek ujawniony w białej liście. Takie działanie może skutkować jednak koniecznością tymczasowego wyłączenia wydatku z kosztów podatkowych.

 

Z początkiem 2020 r. do ustaw o podatkach dochodowych oraz do Ordynacji podatkowej zostały dodane przepisy regulujące sankcje z tytułu dokonywania płatności na rachunki spoza wykazu. Stosownie do ich treści, jeżeli płatność za transakcję o wartości przekraczającej 15 tys. zł trafi na rachunek spoza listy, nabywca:

- nie może zaliczyć wydatku do kosztów uzyskania przychodu, oraz

- ryzykuje solidarną odpowiedzialnością ze sprzedawcą za nierozliczony z tytułu transakcji podatek VAT.

Przepisy dają podatnikowi możliwość uchronienia się przed wskazanymi sankcjami przy wykorzystaniu dwóch narzędzi: poprzez złożenie zawiadomienia do urzędu skarbowego o zapłacie należności na rachunek spoza białej listy bądź wnosząc zapłatę z wykorzystaniem mechanizmu podzielonej płatności (lecz MPP pozwala obecnie uniknąć tylko drugiej ze wskazanych sankcji). Należy wskazać, że choć zgodnie z ustawą z 5 lutego 2020 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz niektórych innych ustaw, podzielona płatność ma gwarantować pełną ochronę przed negatywnymi skutkami wpłaty na rachunek spoza listy (a więc także w podatku dochodowym) ze skutkiem wstecznym od 1 stycznia 2020 r., to zgodnie z dotychczas obowiązującymi...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11763

Wydanie: 11763

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Broszura prawna

Nieprzypisane

Zamów abonament