Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Asesorzy sądowi – czas ocen

16 września 2020 | Sądy i Prokuratura | Ryszard Sadlik
źródło: Shutterstock

Ryszard Sadlik To tak skomplikowana procedura, że przedłuży obejmowanie stanowisk sędziowskich.

W najbliższych tygodniach i miesiącach nadejdzie czas przeprowadzania ocen asesorów sądowych zgłaszających się na stanowiska sędziowskie. System ich dokonywania jest jednak nadmiernie skomplikowany i odbiega od oceniania innych kandydatów na stanowiska sędziowskie. Dlatego też celowa byłaby tu interwencja ustawodawcy.

Przypomnieć należy, że asesorzy sądowi wrócili do sądów kilka lat temu i skutecznie pracują w poszczególnych sądach rejonowych w całym kraju. Ich udział w wymierzaniu sprawiedliwości jest trudny do przecenienia. Wykazują się bowiem szczególną pracowitością i nowatorskim spojrzeniem na wiele zagadnień prawnych. Niewątpliwie więc powrót do tej instytucji był bardzo korzystny i przemyślany.

Obecnie część asesorów może już ubiegać się o powołanie na stanowiska sędziowskie. Postępowanie to reguluje przepis art. 106xa ustawy o ustroju sądów powszechnych, który przewiduje, że przed upływem 36 miesięcy pełnienia obowiązków sędziego asesor sądowy może złożyć prezesowi właściwego sądu okręgowego wniosek o powołanie na stanowisko sędziego sądu rejonowego. Całe postępowanie prowadzi zatem właściwy dla danego asesora prezes sądu okręgowego z pomocą systemu informatycznego.

Po złożeniu wniosku przez asesora prezes sądu okręgowego, w terminie nie dłuższym niż siedem dni od dnia upływu 36 miesięcy pełnienia obowiązków sędziego,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Wydanie: 11763

Wydanie: 11763

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Broszura prawna

Nieprzypisane

Zamów abonament