Mediacja sposobem na skuteczną sukcesję w firmach rodzinnych?
Jeżeli nie będzie porozumienia pomiędzy uczestnikami sukcesji, nie powiedzie się ona. Wszyscy muszą być przekonani, że uzgodnienia są ich uzgodnieniami, w przeciwnym razie nie wezmą odpowiedzialności za przyjęte zobowiązania.
Sukcesja zarzewiem konfliktu? O tak, i to w wielu obszarach. Konflikt w sukcesji to nie tylko bezpośrednia konfrontacja, prowadząca do nieporozumień, kłótni, rozpadu relacji rodzinnych i biznesowych. Konflikt w sukcesji rozpoczyna się od wewnętrznego konfliktu każdego jej uczestnika i przybiera rozmaitą postać. Od konfliktu interesów pomiędzy dobrem własnym, firmy a członków rodziny, partnera biznesowego, z którym biznes został zbudowany. Niektórzy zastanawiają się, dlaczego sukcesja to proces. Bo gdyby koncentrowała się jedynie na namaszczeniu sukcesora to oznaczałoby, że wystarczy jej jedynie kilka drobnych czynności. Niestety, sukcesja to proces, który prócz przekazania wiedzy, władzy, własności i wartości (por. A. Lewandowska, IBR Poland) oznacza poukładanie relacji rodzinnych i biznesowych w oparciu o umiejętność porozumienia się co do przyszłości firmy.
Odpowiedź na konflikt
Podstawowym zadaniem mediacji jest udrożnienie komunikacji. Spowodowanie, że ludzie zaczynają się słuchać nawzajem i wspólnie uzgadniają rozwiązanie. Mediacja jest sposobem rozwiązywania sporów w wielu obszarach - od gospodarczych, rodzinnych po sprawy karne, ale znajduje również zastosowanie w procesach sukcesji w biznesie. I może przyczynić się do sukcesu tego procesu przynosząc dodatkowe owoce, w postaci rozwiązania spraw i sporów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta