Jak firma IBM stworzyła PC, cz. II
W felietonie „Jak powstało IBM, cz. I” („Rzecz o Historii”, 14 maja 2021 r.) zaprezentowałem początki działania firmy, która miała ogromny wpływ na rozwój informatyki. Dzisiaj przedstawię dni jej chwały i opowiem o tym, jak za sprawą własnego udanego produktu podkopała swą mocarstwową pozycję.
Poprzedni artykuł zakończyłem informacją, że po latach koncentracji głównie na budowie coraz doskonalszych elektronicznych maszyn liczących w 1964 r. firma IBM doceniła znaczenie także oprogramowania, a zwłaszcza systemu operacyjnego, i stworzyła system IBM 360, na który składały się zarówno bardzo dobre maszyny, jak i bardzo dobre oprogramowanie oparte na systemie OS/360. Twórcą tego sukcesu był Thomas Watson Jr., syn założyciela firmy IBM.
Komunistyczne naśladownictwo IBM 360
Komputery IBM 360 miały różne rozmiary i bardzo zróżnicowane moce obliczeniowe – od stosunkowo małych IBM 360/25 do bardzo wielkich IBM 360/95, a zatem także system operacyjny dla nich musiał mieć odmiany stosowne dla tych większych i mniejszych maszyn. Były w użyciu odmiany OS/360 oznaczane dodatkowo symbolami PCP (dla najstarszych maszyn), MFG dla systemów średniej wielkości oraz MVT dla systemów największych.
Komputery IBM 360 z systemem OS/360 odniosły bezprecedensowy sukces. Do 1968 r. wyprodukowano i sprzedano 14 tys. tych maszyn, przy czym trzeba podkreślić, że tanie one nie były: jeden z najmniejszych komputerów tej serii, IBM 360/25, kosztował w 1968 r. 253 tys. USD, co odpowiada w dzisiejszych cenach wartości 1 773 301 USD. Prawie dwa miliony dolarów za najmniejszy z tej serii komputerów! Na komputerach IBM 360 wzorowali się Rosjanie,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta