Nauki ścisłe to podstawa nowoczesnych technologii
Informatyka, matematyka, chemia, fizyka to podstawowe najpopularniejsze kierunki ścisłe na polskich uczelniach. Szkoły wyższe modyfikują niektóre z nich i proponują unowocześnione programy odpowiadające na zapotrzebowanie pracodawców. Kierunki technologiczne to jednak wciąż domena mężczyzn.
Zraportu „Kobiety na politechnikach 2021" Fundacji Edukacyjnej Perspektywy i Ośrodka Przetwarzania Informacji – Państwowy Instytut Badawczy wynika, że coraz więcej dziewcząt wybiera kierunki ścisłe, związane z nowymi technologiami i informatyką, jednak studentek wciąż jest dużo mniej niż studentów. Raport pokazuje, że na publicznych uczelniach technicznych trzy najpopularniejsze kierunki wśród kobiet w roku akademickim 2019/2020 to: kosmetologia (99 proc. kobiet), pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna (98 proc.) oraz zoofizjoterapia (95 proc). Panowie z kolei najchętniej wybierają elektrotechnikę, automatykę i informatykę przemysłową oraz mechatronikę pojazdów (po 93 proc. na każdym z wymienionych). Jak podkreślają autorzy raportu, rozwój gospodarek i społeczeństw wymaga udziału wszystkich grup społecznych, a kobiety są nadal niedostatecznie reprezentowane w sferze nowych technologii i innowacji. Z raportu wynika, że w okresie 2015–2020 udział kobiet wśród studentów kierunków nowo technologicznych, zarówno na uczelniach publicznych, jak i na uczelniach niepublicznych, zwiększył się zaledwie o jeden punkt procentowy (15 proc. vs 16 proc.). Wśród uczelni technicznych największy udział kobiet na kierunkach nowo technologicznych zanotowano w roku akademickim 2019/2020 na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie – przekroczył on jedną piątą ogółu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta