Jak pomóc osobom nadmiernie zadłużonym
Polacy chętnie sięgają po różne kredyty, z których spłatą mają potem problem. Wynika to przede wszystkim z pogorszenia sytuacji życiowej, co wymusza poszukiwanie dodatkowych źródeł finansowania dotychczasowych zobowiązań.
O nadmiernym zadłużeniu konsumentów w Polsce jako problemie społecznym z perspektywy rzeczników konsumenta i problemie ekonomicznym z perspektywy przedsiębiorców i instytucji oraz o możliwościach rozwiązywania tych kwestii rozmawiali eksperci podczas debaty „Mediacje finansowe", zorganizowanej przez „Rzeczpospolitą".
Spirala długu narasta
Wprowadzeniem do debaty była prezentacja Jarosława Króla, prezesa Fundacji Mercatus et Civis, poświęcona tematyce nadmiernego zadłużenia i kompetencji finansowych Polaków jako problemie społecznym i ekonomicznym.
– Finanse co do zasady są trudne do zrozumienia dla konsumentów z uwagi na ich specyfikę i złożoność, na co wskazuje wiele badań i doniesień naukowych. Prowadzi to często do podejmowania nieracjonalnych decyzji. Z drugiej jednak strony kredytodawcy nastawieni są na sprzedaż produktów kredytowych i dostosowują do tego swoją politykę kredytową – powiedział Jarosław Król.
Jak podał, na koniec 2020 r. ponad 2,8 mln osób nie radziło sobie z terminową spłatą zobowiązań kredytowych i pozakredytowych; rok do roku liczba ta wzrosła o prawie 8,1 tys. W tej grupie prawie 1,2 mln osób posiada zaległości związane z kredytem. Jednocześnie kwota zaległości rośnie szybciej niż liczba osób, które je posiadają. Łączna kwota zaległych zobowiązań...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta