Nic dobrego z tego nie wyjdzie
Dorobek części instytutów PAN będzie przejęty. To groźne – mówi prof. Jerzy Duszyński, prezes Polskiej Akademii Nauk.
Poznaliśmy projekt założeń kolejnej wersji ustawy o Narodowym Programie Kopernikańskim. Co pana w nim najbardziej niepokoi?
Stoi tam, że „w przypadku wyartykułowania odpowiedniej woli politycznej, realizacja programu może stać się również okazją do przebudowania obecnego, archaicznego i całkowicie niefunkcjonalnego modelu, w jakim funkcjonuje PAN". To nieuzasadniona i gołosłowna ocena Polskiej Akademii Nauk, a ona jest przecież jednym z najmocniejszych elementów systemu nauki w Polsce. Z wszystkich jednostek naukowych w kraju to PAN rok w rok publikuje najwięcej prestiżowych publikacji i zdobywa najwięcej grantów międzynarodowych. Jeśli tak się mówi o PAN, to wydaje się osąd o wszystkich instytucjach naukowych w Polsce. Głoszenie takich ocen mimochodem jest arogancją i lekceważeniem wysiłków kilku pokoleń pracowników naukowych w Polsce.
Z drugiej strony powoływane w programie uczelnie – Copernicus Grand Ecole – mają przejąć instytuty PAN.
Według autora tego opracowania „Grand Ecole mogą przejąć dorobek wybranych instytutów badawczych PAN. Zaplecze materialne i część potencjału personalnego mogłoby być użyte, by szybko uruchomić te placówki". Pominę kwestie wielokrotnego błędu językowego (powinno być Grandes Ecoles) czy to, że...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta