Praktyka przede wszystkim
Efektywna współpraca uczelni z otoczeniem gospodarczym jest dziś niezwykle ważna, stanowi podstawę rozwoju gospodarki. Może zaowocować m.in. pojawieniem się na rynku absolwentów, którzy będą mieli nie tylko wiedzę teoretyczną, ale także praktyczne umiejętności i kompetencje społeczne. Uczelnie podejmują wiele działań, by jak najlepiej wykształcić swoich studentów, którzy będą poszukiwani i cenieni na rynku pracy.
Szkoły wyższe w porozumieniu z pracodawcami modyfikują kierunki studiów, otwierają nowe, organizują praktyki i staże, szkolenia, by młodzież już w trakcie studiów zdobywała cenne doświadczenie i praktyczną wiedzę. Ponadto organizują targi pracy, konferencje i spotkania z przedsiębiorcami, by wspólnie debatować nad ustalaniem, jak dostosować ofertę dydaktyczną do wymogów przemysłu 4.0. – Nasz program przygotowuje przyszłych inżynierów do pracy w zawodzie często jeszcze w trakcie studiów. Tak jest np. w przypadku studiów dualnych, kiedy każdego roku część zajęć odbywa się w firmach współpracujących z uczelnią. Pozwala to studentom poznać od środka funkcjonowanie przedsiębiorstw i sprawdzić się w roli inżynierów jeszcze przed zdobyciem dyplomu. Podobnie jest ze specjalnościami dualnymi w ramach studiów inżynierskich. Wiele firm zaprasza naszych studentów na wizyty studyjne. Przyszli inżynierowie poznają od wewnątrz działanie przedsiębiorstw i widzą, jak mogą wyglądać ich przyszłe miejsca pracy – mówi dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. Politechniki Białostockiej, rektor uczelni. W ramach białostockiej uczelni działa także spółka celowa – Instytut Innowacji i Technologii, która prowadzi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta