Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kierunki przyszłości: potrzebna nie tylko wiedza, ale też kompetencje miękkie

28 maja 2021 | Studia | Agnieszka Usiarczyk
źródło: Shutterstock

Ze względu na postęp technologiczny rynek pracy ulega dynamicznym zmianom. Trudno dziś określić, na jakie zawody będzie zapotrzebowanie w dalekiej przyszłości, ale eksperci prognozują, że ważne będą też kompetencje miękkie, takie jak komunikacja, współpraca w grupie, krytyczne myślenie, umiejętność rozwiązywania problemów. Uczelnie starają się sprostać tym wyzwaniom i w programy studiów wplatają projekty i zajęcia, kształtujące kompetencje miękkie.

 

Świat stoi w obliczu rewolucji przemysłowej 4.0 związanej z cyfryzacją. Pojawiać się będą nowe zawody i specjalizacje. Równie ważna jest i nadal będzie tzw. inteligencja emocjonalna. – Kompetencje miękkie są szalenie ważne na rynku pracy. Rozwijanie ich to najlepsza inwestycja w przyszłość i rozwój swojej kariery. Coraz częściej rekruterzy słyszą od swoich klientów, że „kandydat ma pasować do zespołu". Ale co to właściwie znaczy? Może znać języki programowania, posługiwać się biegle angielskim, mieć odpowiednie wykształcenie, ale firma nie zaprosi go do współpracy. Bo nie pasuje osobowościowo. Już podczas rozmowy o pracę, kiedy to umiejętność autoprezentacji czy zdolność jasnej komunikacji i umiejętność panowania nad stresem budują obraz kandydata, da się wychwycić brak tzw. kompetencji miękkich – mówi Anna Powałowska, starszy konsultant z agencji rekrutacyjnej Antal. Jak podkreślają eksperci, pracodawcy zwracają uwagę m.in. na umiejętność jasnej komunikacji, pracy zespołowej, umiejętność radzenia sobie ze stresem i problemami, otwartość na drugiego człowieka czy kulturę osobistą. – Ważna jest też umiejętność słuchania. Obecnie, kiedy zmieniła się proporcja spotkań bezpośrednich na rzecz spotkań w sieci, dużo trudniej zrozumieć wzajemne intencje, widzimy się poprzez monitor, co utrudnia komunikację. Kolejną ważną kompetencją jest umiejętność szybkiego uczenia się oraz umiejętność...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11973

Wydanie: 11973

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament