Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Politechnika Krakowska: przez innowacje i wynalazki do lepszego świata

28 maja 2021 | Studia
źródło: materiały prasowe
źródło: materiały prasowe
źródło: materiały prasowe
źródło: materiały prasowe

Zmienianie świata jest proste – udowadniają studenci i naukowcy 
z krakowskiej uczelni. Ich projekty nie tylko wpływają na życie Polaków, ale przywracają także nadzieję – jak choćby elektroniczna proteza dłoni, która pomoże pacjentom po amputacji wrócić do sprawności. Wynalazki mają też pozytywny wpływ na środowisko, bo dzięki nim można zamienić zużyte oleje spożywcze w nowoczesne materiały termoizolacyjne. Młodzi wynalazcy sięgają również w kosmos, gdzie 
w przyszłości będzie mogła funkcjonować samowystarczalna stacja dla 
2 tys. astronautów, którą zaprojektował student Politechniki Krakowskiej. Wkrótce rozpoczyna się rekrutacja na studia I stopnia.

 

Studenci krakowskiej uczelni mogą podczas studiów uczestniczyć w ekscytujących projektach, które już teraz zmieniają codzienność.

W Katedrze Pojazdów Szynowych i Transportu Wydziału Mechanicznego, w kooperacji z firmami: NEWAG SA, CYBID sp. z o.o., MEDCOM sp. z o.o. oraz MPK SA w Krakowie, opracowano system, który umożliwia autonomiczną jazdę tramwaju. Niezależny od człowieka układ steruje prędkością, drzwiami, dzwonkiem. Skład automatycznie zatrzymuje się na przystankach i sam rusza. Eksperymentalny tramwaj dwukrotnie samodzielnie przejechał trasę liczącą 8 przystanków. W przyszłości taki tramwaj będzie poruszał się na regularnej trasie. Z wynalazku, dzięki pracy naukowców i studentów Politechniki Krakowskiej oraz innych instytucji uczestniczących w projekcie, skorzystają pasażerowie i osoby kierujące tramwajami. Nad podobnymi innowacjami będą mogli pracować studenci kierunków: automatyka i robotyka, geoinformatyka, pojazdy samochodowe, inżynieria bezpieczeństwa, środki transportu i logistyka, transport, odnawialne źródła energii i infrastruktura komunalna.

Sztuczna dłoń i ekologiczny poliuretan

Powrót do codziennego funkcjonowania osobom po amputacji dłoni zapewne ułatwi elektroniczna proteza ręki sterowana impulsami mięśniowymi, którą zaprojektowała Agnieszka Tkaczyk, studentka Politechniki...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11973

Wydanie: 11973

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament