Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Inwestycja w rozwój zawodowy i sieć kontaktów

08 grudnia 2021 | Raport Ekonomiczny | Anita Błaszczak
≥Ważne, z kim uczestniczymy w zajęciach, bo studia to nie tylko wiedza, ale też wymiana doświadczeń z ludźmi na podobnym etapie kariery
źródło: Shutterstock
≥Ważne, z kim uczestniczymy w zajęciach, bo studia to nie tylko wiedza, ale też wymiana doświadczeń z ludźmi na podobnym etapie kariery

EDUKACJA | Studia menedżerskie mogą ułatwić dostęp do stanowisk w biznesie i do wysokich wynagrodzeń

 

Ponad 12,7 tys. zł wynosiła w ubiegłym roku przeciętna płaca absolwentów studiów MBA. Ponaddwukrotnie przekraczało to medianę zarobków osób bez takich studiów – wynika z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń firmy Sedlak & Sedlak.

W przypadku absolwentów wszystkich studiów podyplomowych przewaga płacowa była mniejsza, ale również widoczna. Przeciętne zarobki w tej grupie wynosiły 6,7 tys. zł brutto, o jedną trzecią więcej od mediany. Dane te potwierdzają opinie rekruterów i ekspertów HR, że inwestycja w rozwój zawodowy, w tym kursy, studia podyplomowe i programy MBA z reguły przynosi wymierne korzyści. Widać to szczególnie teraz przy szybkim rozwoju nowych technologii, gdy w wielu branżach wiedza zdobyta na studiach szybko się dezaktualizuje.

Artur Migoń, wiceprezes firmy rekrutacyjnej Antal i ekspert w zakresie Executive Search, przypomina, że dawniej wiedza ze studiów poparta praktyką w pracy wystarczyła na dziesięć lat. Jednak dzisiaj technologia pędzi tak szybko, że już trzy lata po studiach nasza wiedza wymaga uaktualnienia.

Stąd widoczny również w Polsce szybki rozwój studiów podyplomowych, które w krótkim czasie (najczęściej w ciągu roku) pozwalają zdobyć nową wiedzę w danej dziedzinie.

Odpowiedź na potrzeby

Dla wielu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12136

Wydanie: 12136

Spis treści
Zamów abonament