Nowy standard doprecyzowuje zasady
Krajowy Standard Rachunkowości Nr 14 „Kontynuacja działalności oraz rachunkowość jednostek przy braku kontynuowania działalności" obowiązuje od 14 sierpnia 2021 r. Pierwszy raz znajdzie zastosowanie do sprawozdań finansowych sporządzanych za rok obrotowy 2021, przy czym istnieje możliwość jego wcześniejszego zastosowania.
Nowy Standard jest podzielony na 7 bloków tematycznych obejmujących:
1) cel i zakres standardu,
2) szczegółowe definicje,
3) ocenę założenia kontynuacji działalności,
4) zasady wyceny aktywów i pasywów oraz prezentacji w sprawozdaniu finansowym,
5) różne wytyczne dotyczące otwierania i zamykania ksiąg rachunkowych,
6) badania,
7) ogłaszanie i zatwierdzanie sprawozdań przy założeniu braku kontynuowania działalności.
Dotychczas nie istniały szczegółowe regulacje w polskim prawie bilansowym dotyczące oceny zasadności kontynuacji działalności. Artykuł 5 ust. 2 ustawy o rachunkowości (dalej: uor) podaje bardzo ogólne kryteria, które należy rozpatrzeć przy ocenie zasadności kontynuacji działalności. Są to: dający się przewidzieć okres funkcjonowania jednostki, jednak nie krótszy niż rok licząc od dnia bilansowego, brak zamierzeń ze strony kierownictwa do postawienia jednostki gospodarczej w stan likwidacji lub upadłości, niezmniejszenie istotnie zakresu działalności jednostki.
Prześledzenie poszczególnych części Standardu pozwoli na sprawdzenie jakie aspekty w odniesieniu do oceny zasadności kontynuacji działalności zostały uszczegółowione i doprecyzowane.
Cel i zakres
KSR 14 ma być wsparciem dla przepisów ustawy o rachunkowości w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta