Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Chiński teatr cieni

08 grudnia 2021 | Sport | Kamil Kołsut
Protestujący przeciwko igrzyskom w Pekinie przed siedzibą MKOl w Lozannie nosili maski z podobiznami Xi Jinpinga i Thomasa Bacha
źródło: AFP
Protestujący przeciwko igrzyskom w Pekinie przed siedzibą MKOl w Lozannie nosili maski z podobiznami Xi Jinpinga i Thomasa Bacha

Amerykanie zapowiedzieli dyplomatyczny bojkot igrzysk w Pekinie, a szef MKOl Thomas Bach marnuje szansę, aby pokazać, że nie popadł w chińską niewolę.

 

Impreza rozpocznie się za dwa miesiące, choć wątpliwości, czy Chińczykom należy się ten przywilej, rosną. Gospodarze depczą prawa człowieka i obficie korzystają z propagandowej tuby przy milczącej aprobacie Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.

Już nikogo to nie dziwi, bo MKOl od lat karleje, a jego szefowie nie mają ambicji zmieniania świata, wolą czysty zysk i spokój za wszelką cenę. Sprawa chińskiej tenisistki Shuai Peng jest tego kolejnym dowodem.

Dyskrecja zamiast dzwonów

Na początku listopada oskarżyła ona byłego wicepremiera Zhanga Gaoli o gwałt i zniknęła z przestrzeni publicznej. Cenzorzy zaczęli wymazywać z sieci ślady jej istnienia. Kontaktu z zawodniczką szukali dziennikarze, wyjaśnień żądały największe tenisowe gwiazdy, a szef cyklu WTA Steve Simon zapowiedział odwołanie wszystkich turniejów w Chinach.

I wreszcie Peng pokazała się światu. Najpierw wręczała nagrody podczas turnieju dla dzieci, później porozmawiała z Bachem. Szef MKOl łączył się z tenisistką dwukrotnie. Nie widzieliśmy nagrania, nie znamy pełnej treści rozmowy. Zobaczyliśmy jedynie fotografię przedstawiającą ekran, na którym uśmiechnięta Peng mówi do Bacha z jasnego pokoju, otoczona pluszowymi maskotkami. Nie wiadomo, czy faktycznie jest wolna.

– Obserwujemy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12136

Wydanie: 12136

Spis treści
Zamów abonament