Ślad węglowy i emisje gazów cieplarnianych nową walutą
dr Marcin Witkowski menedżer EY Polska, ekspert transformacji strategicznej i zrównoważonego rozwoju
Ujawnianie informacji o wielkości śladu węglowego stanie się obowiązkiem przedsiębiorstw na przestrzeni najbliższych lat. Co więcej, ten czynnik stanie się jednym z elementów rywalizacji konkurencyjnej na globalnym rynku. Wygrają firmy, które pierwsze wdrożą odpowiednie procedury jego kalkulacji i redukcji, a także wbudowania tego parametru w naturalny tryb prowadzenia biznesu.
Kwestie klimatyczne na globalnej agendzie biznesu
Obecnie nie ma już wątpliwości co do postępujących zmian klimatu, a także co do tego, że niezahamowany wzrost średniej temperatury przyniesie katastrofalne skutki środowiskowe, społeczne i gospodarcze. Zmiany klimatyczne, których doświadczamy, są spowodowane przede wszystkim emisjami gazów cieplarnianych pochodzącymi z działalności człowieka i jedynie aktywna, globalna reakcja jest w stanie zatrzymać ten bezprecedensowy ciąg zdarzeń. Już dzisiaj widzimy, że działania polityczne, regulacyjne i społeczne wywierają bezpośrednią presję na realizację procesu dekarbonizacji – która będzie kolejną wielką transformacją zarówno światowej gospodarki na poziomie makro, jak i poszczególnych przedsiębiorstw.
Jeszcze nie tak dawno w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta