Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy wierzytelność nieściągalna od zagranicznego dłużnika jest kosztem

08 grudnia 2021 | Rachunkowość | Wioleta Kosińska

Podstawą do uznania wierzytelności za nieściągalną w przypadku dłużnikia będącego podmiotem zagranicznym może być dokument wydany przez zagraniczne organy, o ile odpowiada on merytorycznie dokumentom polskim.

 

Jeżeli skutki prawne postanowienia sądu innego kraju są identyczne jak skutki prawne, jakie na gruncie prawa polskiego rodzi tożsame postanowienie polskiego sądu, to postanowienie takie dokumentuje nieściągalność wierzytelności.

Przedsiębiorcy wielokrotnie mierzą się z sytuacją, w której mimo dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi, za które ich kontrahenci nie dokonują zapłaty. Na gruncie ustaw o podatkach dochodowych taka sytuacja nie zwalania przedsiębiorcy z obowiązku wykazania przychodu podatkowego. W myśl przepisów podatkowych za przychody związane z działalnością gospodarczą uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.

Jednocześnie przepisy umożliwiają podatnikom zaliczyć nieściągalne wierzytelności do kosztów uzyskania przychodów. Należy jednak zastrzec, że tylko spełnienie ustawowych warunków umożliwi zaliczenie wierzytelności nieściągalnych do kosztów uzyskania przychodów.

Zasady ogólne

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o CIT, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12136

Wydanie: 12136

Spis treści
Zamów abonament