Szczegóły używania oznaczeń GTU 12
W obecnych czasach mamy styczność z dużą różnorodnością w zakresie dostarczanych usług i towarów oraz dynamicznej tendencji wzrostowej powstających podmiotów, a co za tym idzie – zwielokrotnieniu często skomplikowanych operacji.
W odpowiedzi na nie wprowadzono pewnego rodzaju narzędzie, które umożliwia organom podatkowym uszczelnić system oraz zwiększyć prawdopodobieństwo rzetelności przeprowadzanych operacji między podmiotami.
Celem jest minimalizowanie niedozwolonych nadużyć podatkowych i błędów przy rozliczaniu transakcji sprzedaży. Od 1 października 2020 r. funkcjonują zasady, które zobowiązują do dostarczania informacji o rodzaju świadczonych usług za pomocą specjalnych oznaczeń „GTU" w składanej comiesięcznie informacji JPK_VAT. Reguły te niestety wynikają w niewielkim stopniu z przepisów zawartych w ustawie o VAT. Pomocne w tym przypadku jest rozporządzenie Ministra Finansów, Inwestycji i Rozwoju z 15 października 2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu danych zwartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług. Kluczową rolę we wprowadzeniu oznaczeń GTU mają również opublikowane struktury nowego pliku
JPK_VAT na stronach Ministerstwa Finansów jak i broszury informacyjne czy też wyjaśnienia zamieszczone na stronie podatki.gov.pl.
Kogo dotyczy obowiązek
Obowiązek stosowania oznaczeń GTU dotyczy czynnych podatników VAT w zakresie transakcji sprzedaży udokumentowanej za pomocą faktury, faktury do paragonu, faktury zaliczkowej bądź korygującej,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta