Atal idzie na ponad 4 tysiące lokali
Rynek pierwotny funkcjonował dobrze przy poziomie stopy referencyjnej rzędu 1,5–2 proc. Pytanie, jak daleko pójdzie RPP, bo jest przecież kwestia wpływu drogiego pieniądza na gospodarkę – mówi szef dewelopera mieszkaniowego.
Zapowiada się, że będzie to pierwszy rok, kiedy najwięksi pojedynczy deweloperzy zanotują sprzedaż ponad 4 tys. mieszkań – bez znaczącego udziału transakcji pakietowych z graczami z rynku PRS (najem instytucjonalny). Po trzech kwartałach 2021 r. Robyg miał na liczniku 3532, a Atal – 3232 lokale. To drugie przedsiębiorstwo podało, że w październiku i listopadzie zawarło jeszcze 688 mieszkań, a na koniec listopada miało aktywnych blisko 770 rezerwacji.
Patrząc na szeroki rynek, w 2021 r. pandemia przyspieszyła sprzedaż mieszkań, wynosząc ją na nowe rekordy w I półroczu. Statystyki w zakresie nowych projektów i pozwoleń na budowę są również rozgrzane. Jednak wystarczyło, by RPP podniosła nieznacznie stopy, by nastroje giełdowych inwestorów się schłodziły: od połowy października indeks WIG-nieruchomości stracił kilkanaście procent, odwołano też ofertę publiczną akcji Murapolu.
Pytanie o stopy
– Zachowania inwestorów bardzo trudno jest komentować, bo każdy kieruje się własnymi przemyśleniami i my nie mamy na nie wpływu. Oczywiście, że wyższe stopy nie pomagają deweloperom, ale nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta