Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Więcej sankcji wobec Białorusi

08 grudnia 2021 | Prawo co dnia | Dorota Chrabota

Unia Europejska od początku grudnia wzmacnia instrumenty do walki z reżimem Łukaszenki.

Sytuacja wokół granicy polsko-białoruskiej wciąż jest bardzo dynamiczna i daleka od rozwiązania najważniejszych problemów. Zdecydowaną aktywnością wykazuje się tu Unia Europejska. Jej ostatnie regulacje dotyczące walki z reżimem procedowane są zaskakująco szybko. Od października do początku grudnia 2021 r. Rada UE doprowadziła do poszerzenia katalogu działań kwalifikujących się do zamieszczenia na tzw. czarnej liście Łukaszenki, jak też wprowadziła nowe sankcje wobec białoruskiego reżimu. Rada Europejska obradująca 21 i 22 października br. w tzw. Konkluzjach potępiała instrumentalne wykorzystywanie migrantów do celów politycznych, ataki hybrydowe na granice Unii i potwierdziła, że stawi temu opór, stopniowo wzmacniając sankcje.

15 listopada Rada podjęła decyzję (WPZiB) 2021/1990, w której wprowadzono dodatkowe kryterium umożliwiające stosowanie ukierunkowanych środków ograniczających wobec osób fizycznych lub prawnych, podmiotów lub organów, które organizują lub wspomagają działania reżimu Łukaszenki poprzez ułatwienie nielegalnego przekraczania granic zewnętrznych Unii lub przekazywania towarów zabronionych lub objętych ograniczeniami, w tym towarów niebezpiecznych, na terytorium państwa członkowskiego. Na liście umieszczane będą osoby fizyczne lub prawne, podmioty i organy, które zostaną uznane przez Radę za organizujące lub...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12136

Wydanie: 12136

Spis treści
Zamów abonament