Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kapitał coraz mocniej skręca w kierunku zielonych inwestycji

08 grudnia 2021 | Dodatek | Katarzyna Kucharczyk
Przeciwdziałanie zmianom klimatycznym jest jednym z celów zrównoważonego rozwoju przyjętych przez ONZ sześć lat temu
źródło: Shutterstock
Przeciwdziałanie zmianom klimatycznym jest jednym z celów zrównoważonego rozwoju przyjętych przez ONZ sześć lat temu

Wspieranie projektów wpisujących się w cele zrównoważonego rozwoju ONZ staje się paradygmatem polskich instytucji finansowych. W Polsce wiodącą rolę w tym obszarze odgrywa Bank Gospodarstwa Krajowego.

 

Cele zrównoważonego rozwoju to plan działania na rzecz przemian świata, w którym potrzeby obecnego pokolenia będą zaspokojone z szacunkiem dla środowiska i z uwzględnieniem potrzeb przyszłych pokoleń. Na szczycie w Nowym Jorku w 2015 r. przywódcy krajów członkowskich ONZ sformalizowali wcześniejsze ustalenia, podpisując dokument „Przekształcanie naszego świata: Agenda na rzecz Zrównoważonego Rozwoju – 2030". Zawiera on 17 celów i związanych z nimi 169 działań. W ich realizację mają być zaangażowane rządy, organizacje międzynarodowe, pozarządowe, sektor nauki, biznes i obywatele.

Cele zapisane w dokumencie ONZ koncentrują się na najważniejszych wyzwaniach naszych czasów. Dotyczą między innymi łagodzenia zmian klimatycznych, redukcji ubóstwa, działań na rzecz równości szans, wspierania praw człowieka oraz pokoju na świecie.

Strategiczny wybór

Żeby zapisy dotyczące celów zrównoważonego rozwoju mogły przynieść realne efekty, potrzebna jest realizacja wielu konkretnych projektów oraz zapewnienie im finansowania.

Już dziś 70 proc. banków twierdzi, że integruje ryzyko związane z klimatem z tradycyjną oceną ryzyka – wynika z danych ShareAction. Za deklaracjami banków idą konkretne działania dotyczące nie tylko preferowania zielonych inwestycji, ale też ograniczania...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12136

Wydanie: 12136

Spis treści
Zamów abonament