Zielone projekty wymagają całościowego spojrzenia
Zdaniem ekspertów nie ulega wątpliwości, że musimy podążać w stronę zrównoważonego korzystania z zasobów i w stronę ochrony klimatu i środowiska. Jednak świadomość mniejszych firm w tych kwestiach wciąż jest dość mała. Partner Debaty: Bank Gospodarstwa Krajowego
O celach zrównoważonego rozwoju ONZ i ich realizacji w warunkach polskich w najbliższych latach, najważniejszych inwestycjach planowanych w tym obszarze i możliwościach ich finansowania oraz o dotychczasowych doświadczeniach rozmawiali eksperci podczas debaty „Finansowanie zrównoważonego rozwoju. Jak określić priorytety?", zorganizowanej przez „Rzeczpospolitą".
Wpisane
w misję
Radosław Kwiecień, członek zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK), zauważył, że bank swoją misję na lata 2021–2025 uzupełnił o słowo „zrównoważony".
– Dzisiaj wspieramy zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy. Znalazł się on wśród filarów strategicznych, które mają wspierać realizację tej misji. Zrównoważony rozwój wiąże ze sobą zarówno część zieloną, jak i część społeczną oraz podejście do zarządzania – mówił Radosław Kwiecień.
– Obecnie jesteśmy zaangażowani w wiele inicjatyw. Nowym projektem, może nie do końca typowym dla banku – ale przecież BGK nie jest typowym bankiem, jest to polski bank rozwoju – jest na przykład inicjatywa 3W, czyli woda-wodór-węgiel. Zawieramy w niej wiele działań związanych z: wodą, która jest składnikiem niezbędnym do życia; węglem jako pierwiastkiem – nie mówimy tu o jego spalaniu w energetyce, bo od tego chcemy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta