Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wykorzystać szansę zielonej transformacji

08 grudnia 2021 | Dodatek | Anita Błaszczak
źródło: materiały prasowe

Bardzo trudno jest przekonać polskie firmy, że trzymanie się polskiego ogródka zemści się na ich biznesie – mówi Kamil Wyszkowski, przedstawiciel krajowy i dyrektor wykonawczy UN Global Compact Network Poland.

Wkrótce skończy się rok 2021. Co dla pana, jako szefa UN Global Compact Network Poland, było w nim najważniejszą pozytywną zmianą?

Na pewno był nią powrót USA do porozumień paryskich i proklimatyczny plan prezydenta Joe Bidena,

który w kwietniu zorganizował spotkanie przywódców 40 państw o najwyższych poziomach emisji, dając nowy impuls do rozmów klimatycznych. To przygotowało grunt pod reformy, a konkretnie

pod porozumienia przyjęte na szczycie klimatycznym ONZ w Glasgow, w tym porozumienie o redukcji emisji metanu. Dzięki Joe Bidenowi szczyt w Glasgow miał szanse się powieść i przyniósł naprawdę wielką zmianę, jaką było porozumienie amerykańsko-chińskie w sprawie dalszych redukcji emisji. Warto dodać, że 2021 jest rokiem, kiedy wreszcie pojawiły się konkretne daty odejścia od węgla i osiągnięcia neutralności klimatycznej dla wszystkich największych emitentów. Określiły je nawet Indie i Chiny.

Mamy niespełna dziesięć lat, aby przekształcić światową gospodarkę...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12136

Wydanie: 12136

Spis treści
Zamów abonament