Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Orlen i Synthos chcą wspólnie inwestować w atom

08 grudnia 2021 | Ekonomia i rynek | BARTŁOMIEJ SAWICKI Tomasz Furman

W 2029 r. może ruszyć w naszym kraju komercyjna eksploatacja pierwszego małego reaktora jądrowego.

 

Orlen i Synthos Green Energy chcą utworzyć spółkę joint venture o nazwie Orlen Synthos Green Energy, której zadaniem będzie przygotowanie i komercjalizacja technologii mikro– i małych reaktorów jądrowych, a zwłaszcza BWRX-300 GE Hitachi Nuclear Energy. Porozumienie zakłada szeroki zakres działalności, obejmujący m.in. promocję technologii, wspieranie rozwoju rozwiązań prawnych i badanie poszczególnych lokalizacji pod kątem budowy instalacji. Ponadto strony chcą realizować jądrowe inwestycje oraz produkować prąd i ciepło z wykorzystaniem nowych technologii na potrzeby własne, komunalne i komercyjne.

Podpisana umowa inwestycyjna zakłada, że w nowym podmiocie po połowie udziałów i głosów będą miały Orlen i Synthos Green Energy. Daniel Obajtek, prezes płockiego koncernu, wyraził nadzieję, że pierwszy mały reaktor powstanie w Polsce w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12136

Wydanie: 12136

Spis treści
Zamów abonament