Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Współpraca i odpowiedzialność

08 grudnia 2021 | Ekonomia i rynek | Julia Schwartz
Uczestnicy sesji plenarnej dyskutowali m.in.  o zmniejszeniu środków własnych  w budżetach samorządów w związku  z inflacją, wzrostem cen i Polskim Ładem
źródło: materiały prasowe
Uczestnicy sesji plenarnej dyskutowali m.in. o zmniejszeniu środków własnych w budżetach samorządów w związku z inflacją, wzrostem cen i Polskim Ładem

Pierwsza sesja plenarna, która odbyła się podczas kongresu, skoncentrowała się wokół idei decentralizacji, sporu o zakres samorządności i finansów lokalnych władz w Polskim Ładzie. Padły postulaty okrągłego stołu rządu i samorządu.

 

W debacie uczestniczyli samorządowcy i politycy. Prowadzący dyskusję Bogusław Chrabota, redaktor naczelny „Rzeczpospolitej", podkreślił, że pandemia dolała oliwy do sporu o równowagę między administracją samorządową i rządową. – Oznaczała wielki wysiłek także dla podmiotów samorządowych, a odpowiedzią rządu jest Polski Ład, który jednak zdaniem wielu ekspertów uszczupla dochody władz lokalnych – zaznaczył Chrabota.

Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak podkreślił, że stolica Wielkopolski jest dobrym przykładem sprawnego działania. – Pierwsi zamknęliśmy szkoły. Zaopatrzyliśmy DPS-y w środki ochronne, wprowadziliśmy zakaz odwiedzin – mówił Jacek Jaśkowiak. – Bazowaliśmy na opiniach ekspertów, dlatego m.in. zamknęliśmy szkoły dwa tygodnie wcześniej, niż zdecydował się na to rząd.

Zdaniem prezydenta Poznania „pandemia to sprawdzian solidarności". Miasto musiało poradzić...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12136

Wydanie: 12136

Spis treści
Zamów abonament