Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Niskie stopy, wysoka inflacja, dobre perspektywy złotego kruszcu

08 grudnia 2021 | Raport Ekonomiczny | Ewa Bednarz
źródło: Shutterstock
źródło: Shutterstock

METALE SZLACHETNE | Sztabki, monety, fundusze, kontrakty, certyfikaty – w złoto można inwestować na różne sposoby

 

Metale szlachetne, przede wszystkim złoto, uważane są za dobry pomysł inwestycyjny w czasie rosnącej inflacji. W tym roku kurs żółtego kruszcu zareagował z opóźnieniem, ale dzięki temu inwestorzy wciąż mają szansę na zysk.

W październiku inflacja wyniosła 6,8 proc. i w najbliższym czasie nadal ma rosnąć. – Bank centralny zmuszony jest do wybierania między gwałtownym podnoszeniem stóp, co zaowocowałoby wzrostem kosztu obsługi długu, a łagodnym podnoszeniem stóp, co z kolei oznaczać będzie, że znacznie podwyższona inflacja pozostanie z nami przez dłuższy czas. Rada Polityki Pieniężnej (RPP) jest pod tym względem mocno podzielona – mówi Michał Tekliński, dyrektor ds. rynków międzynarodowych w Grupie Goldenmark.

Wprawdzie RPP już podniosła stopy procentowe i spodziewane są kolejne ruchy, ale większość ekonomistów uważa te działania za spóźnione. Osłabienie naszej waluty doprowadziło notowania złota (w przeliczeniu na naszą walutę) na szczyt. 22 listopada padł rekord – 7684 zł za uncję.

Spodziewany wzrost popytu

Na świecie rośnie popyt na żółty kruszec. Według Światowej Rady Złota w trzecim kwartale 2021 r. kupiono o 18 proc. więcej złota lokacyjnego w postaci sztabek i monet bulionowych. Wśród kupujących były m.in. banki centralne oraz dystrybutorzy kruszcu, w tym polscy. Eksperci uważają, że ten trend...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12136

Wydanie: 12136

Spis treści
Zamów abonament