List do niezaszczepionych
Na wirusa nie ma ani „mądrych", ani „głupich". Szczepmy się – apeluje lider ruchu Polska 2050.
Od dłuższego czasu niemal każdy spór w Polsce jest zero-jedynkowy. Niemal każda różnica zdań automatycznie oznacza okopanie się po jednej albo po drugiej stronie. Z jednej strony „my", z drugiej „oni". My – dobrzy i mądrzy. Oni – źli i głupi. Między dwoma różnymi poglądami na ten sam temat błyskawicznie ustawiane są zasieki i barykady, a im dłużej toczy się spór, tym mocniej każda ze stron się radykalizuje.
Wzajemne zrozumienie? Niemożliwe. Nie po to toczy się wojnę, żeby się z wrogiem dogadywać. Argumenty? Niepotrzebne. Amunicją w tej walce są słowa pogardy, obraźliwe, często uwłaczające. Ta ponura polaryzacja nie ominęła też kwestii szczepień przeciw Covid-19, a podział na Polskę „mądrą" i „głupią" zaostrzył się jeszcze przy okazji dyskusji o ich możliwej obowiązkowości.
Konieczne jest większe zaufanie
Paliwem sporu o szczepienia jest lęk. Większość jeszcze niezaszczepionych nie szczepi się, bo boi się możliwych skutków ubocznych przyjęcia preparatu. Zaszczepieni boją się możliwych mutacji wirusa, jeśli nie osiągniemy odporności stadnej.
Jeśli mamy przełamać ten...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta