Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Grupa spółek. Zmiany w zarządzaniu podmiotami powiązanymi

14 października 2022 | Biznes w czasie pandemii | Jakub Szkutnik

W wielu przypadkach współpraca powiązanych ze sobą spółek kapitałowych jest tak ścisła, że nie sposób faktyczne rozdzielić ich działań w zakresie realizowanych przez nie i zaplanowanych wspólnie strategii rozwoju. Od 13 października 2022 r., po spełnieniu warunków wskazanych w nowych przepisach, do takiej sytuacji zastosowanie może znaleźć nowe prawo holdingowe.

13 października 2022 r. weszły w życie uchwalone w lutym przepisy wprowadzające do polskiego porządku prawnego tzw. grupę spółek. Pojęcie to funkcjonowało już w języku gospodarczym i prawnym w kontekście spółek powiązanych ze sobą osobowo oraz poprzez stosunek dominacji i zależności w rozumieniu kodeksu spółek handlowych (k.s.h.), spółek powiązanych w rozumieniu ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów jak też w kontekście grup kapitałowych w rozumieniu ustawy o rachunkowości oraz podatkowej grupy kapitałowej w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Wchodzące w życie regulacje powodują, że pojęciu temu trzeba będzie przyjrzeć się w nowym świetle, gdyż przepisy tworzą w tym zakresie całkiem odmienną definicję. Istotą regulacji jest umożliwienie jednej spółce (spółce dominującej) sprawowanie jednolitego kierownictwa nad pozostałymi spółkami grupy, w celu realizacji jednolitej strategii zmierzającej do osiągnięcia wspólnego interesu w ramach struktury holdingowej.

Podkreślić przy tym trzeba, że wbrew pewnym wątpliwościom wyrażanym przez część komentatorów, nie tylko spółki zależne, ale także spółki dominujące mogą być jedynie spółkami kapitałowymi. Regulacja nie dotyczy natomiast spółek osobowych, spółek publicznych, spółek w likwidacji, które rozpoczęły podział swego majątku,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12395

Wydanie: 12395

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Zamów abonament