Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Energia z atomu podniesie bezpieczeństwo

14 października 2022 | Ekonomia i rynek | rp.pl
Uczestnicy debaty podkreślali korzyści, jakie przyniesie Polsce energetyka atomowa
autor zdjęcia: mat. pras.
źródło: Rzeczpospolita
Uczestnicy debaty podkreślali korzyści, jakie przyniesie Polsce energetyka atomowa

Budowa sektora energii jądrowej to droga do energetyki zeroemisyjnej, jak i do niezależności energetycznej Polski.

Wojna w Ukrainie wykazała, jak ważne są kwestie związane z suwerennością energetyczną. Czy bez energetyki jądrowej Polska będzie mogła przejść przez proces skutecznej transformacji energetycznej i zapewnić sobie bezpieczeństwo energetyczne? Czy należy zintensyfikować działania związane z budową polskiej elektrowni atomowej? Polska stoi przed wyborem, jaką rolę w systemie energetycznym mają odgrywać małe i duże siłownie jądrowe, jakie rozwiązanie wybrać? Jaką rolę w powstaniu polskiej energetyki atomowej może mieć współpraca z partnerami międzynarodowymi, zarówno w obszarze technologii, jak i finansowania. O tych zagadnieniach rozmawiali uczestnicy debaty „Energetyka jądrowa w Polsce i na świecie. Z kim nad Wisłą budować mały i duży atom?” w redakcji „Rzeczpospolitej”.

Konieczność zmian

Adam Guibourgé-Czetwertyński, podsekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, uważa, że w Polsce należy zbudować elektrownię atomową. Dlaczego? – Nasza energetyka jest w takim stanie technicznym, że potrzebuje nowych inwestycji. Ponad 70 proc. bloków zostało zbudowanych jeszcze w latach 80., mają więc ponad 30 lat. Potrzebujemy stworzenia nowego systemu energetycznego, aby mieć czym zastąpić bloki, które osiągną kres eksploatacji. A trzeba pamiętać, że inwestycje w energetyce to projekty wieloletnie – powiedział Adam Guibourgé-Czetwertyński. – Obecny kryzys energetyczny pokazuje,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12395

Wydanie: 12395

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Zamów abonament