Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ceny w USA umocniły dolara

14 października 2022 | Ekonomia i rynek | Gabriel Uryniuk

We wrześniu wskaźnik inflacji w USA skurczył się z 8,3 proc. do 8,2 proc. Z kolei inflacja bazowa wyniosła 6,6 proc., podczas gdy spodziewano się 6,5 proc.

Wyższy od spodziewanego odczyt inflacji od razu był zauważalny na rynku walut. Dolar po południu umacniał się względem złotego o 0,4 proc. Za amerykańską walutę płacono więc ponad 5 zł. Dolar umacniał się też względem euro. Za walutę Wspólnoty płacono mniej niż 0,97 dolara.

W oczach ekspertów szczególnie ważny jest skok inflacji bazowej, wskaźnika monitorującego wzrost cen z wyłączeniem energii, paliw i żywności, z 6,3 proc. w sierpniu do 6,6 proc. we wrześniu. Ekonomiści wskazują, że z powodu „ciasnej” sytuacji na rynku pracy, Fed będzie zmuszony dokonać kolejnej podwyżki stóp procentowych.

Tak słabe dane powodują, że inwestorzy stracili nadzieję na złagodzenie przez Fed jastrzębiej retoryki. Oprócz umacniającego się dolara, rentowność tamtejszych dziesięcioletnich obligacji w kilka minut podskoczyła do niemal 4 proc.

Następne posiedzenie Fedu jest 2 listopada. Zdaniem ekspertów ostatnie dane gospodarcze powodują, że podwyżka stóp o 75 pkt baz. jest niemal pewna.

Wydanie: 12395

Wydanie: 12395

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Zamów abonament