Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Państwo chce kupić Żabkę. To światowy ewenement

14 października 2022 | Ekonomia i rynek | Piotr Mazurkiewicz
źródło: Rzeczpospolita

Pomysły na wykup sieci handlowej pojawiają się od lat, aż w końcu Jarosław Kaczyński ujawnił, że jest plan przejęcia od Amerykanów Żabki. W grę wchodzi wydatek kilkunastu miliardów złotych.

Wypowiedź prezesa PiS odbiła się wczoraj ogromnym echem. Podczas wystąpienia w Puławach nawiązał on do prowadzonych negocjacji odkupienia od funduszu CVC spółki PKP Energetyka, sprywatyzowanej kilka lat temu. – A ten sam fundusz jest właścicielem Żabki. Wiecie państwo, co to jest Żabka. Te sklepy też być może zostaną odkupione. Idziemy w tym kierunku – mówił Jarosław Kaczyński.

Prezes PiS ujawnił tę informację, odpowiadając na pytanie o możliwość rozwoju Polskiej Grupy Spożywczej i wykupywania przez nią różnych firm spożywczych z zagranicznym kapitałem. Jarosław Kaczyński stwierdził, że to właśnie w powiązaniu z tą grupą miałby zostać przeprowadzony zakup Żabki.

Ogromna wycena

Po raz pierwszy pomysł państwowej Żabki pojawił się w 2016 r., kiedy sieć sprzedawał poprzedni właściciel MID Europa Partners, wówczas powstała nawet analiza, zgodnie z którą ofertę miały złożyć PKN Orlen i Lotos, aby w ten sposób z połączenia swoich punktów sprzedaży i Żabki zbudować silnego, narodowego gracza w handlu spożywczym. Nic z tego nie wyszło, a Żabkę za 1 mld euro kupił właśnie amerykański CVC. Teraz może ją sprzedać za znacznie większe pieniądze.

– W handlu transakcje wyceniane są teraz na maksymalnie 10xEBITDA, a ten wskaźnik Żabka miała w 2021 r. na poziomie 1,8 mld zł. Mamy więc...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12395

Wydanie: 12395

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Zamów abonament