Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Z takimi stopami nie dojdziemy do celu

14 października 2022 | Ekonomia i rynek | Grzegorz Siemiończyk
źródło: Rzeczpospolita

RPP nie może kończyć zacieśniania polityki pieniężnej, jeśli chce sprowadzić inflację do celu NBP w horyzoncie trzech lat – oceniają ekonomiści.

Na posiedzeniu w pierwszych dniach października Rada Polityki Pieniężnej nieoczekiwanie pozostawiła stopę referencyjną NBP na poziomie 6,75 proc. Ekonomiści w zdecydowanej większości spodziewali się, że RPP zdecyduje się na kolejną – po wrześniowej – podwyżkę tej stopy o 0,25 pkt proc. Przemawiał za tym przede wszystkim ponowny wzrost inflacji: do 17,2 proc. we wrześniu z 16,1 proc. w sierpniu. Prezes banku centralnego Adam Glapiński deklarował zaś wcześniej w imieniu całej RPP, że stopy będą podwyższane dopóty, dopóki inflacja przyspiesza.

Po październikowym posiedzeniu RPP prezes Glapiński podkreślał, że rozpoczęty rok temu cykl podwyżek stóp nie został jeszcze definitywnie zakończony. Sugerował, że nowe prognozy analityków z NBP, które Rada pozna przed kolejnym posiedzeniem, mogą być argumentem na rzecz dalszego zacieśniania polityki pieniężnej. Ale nawet gdyby tak było, proces ten nieuchronnie dobiega końca. Większość ekonomistów zakłada obecnie, że stopa referencyjna NBP w tym cyklu nie przekroczy 7,25 proc. Nieco tylko większej skali podwyżek oczekują uczestnicy rynku finansowego. W kontraktach terminowych na WIBOR 3M wyceniany jest wzrost głównej stopy NBP – do około 7,5–7,75 proc. Czy to wystarczy, aby opanować inflację w przewidywalnej przyszłości?

Cel wciąż ucieka

To, że w 2023 r. inflacja nawet nie zbliży się do górnej granicy pasma...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12395

Wydanie: 12395

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Zamów abonament