Dokonał się ogromny postęp w leczeniu nowotworów
Powinien być szerszy dostęp do nowoczesnego leczenia chorych z rakiem płuca – mówi prof. Dariusz Kowalski, onkolog.
Czy rak płuca jest wciąż najgorzej rokującym nowotworem?
Niestety, to nadal najczęstsza przyczyna zgonów wśród wszystkich nowotworów złośliwych. W Polsce taką diagnozę co roku słyszy około 23 tys. chorych.
Przez lata rak płuca był utożsamiany głównie z chorobą mężczyzn. Obecnie stał się chorobą, gdzie odsetek zachorowań i zgonów jest taki sam u kobiet i u mężczyzn. Spadek liczby nowych zachorowań dotyczy głównie populacji męskiej. U kobiet ten trend, niestety, nie jest zauważalny.
Jak długo można żyć z rakiem płuca?
Wszystko zależy od typu nowotworu, stopnia zaawansowania, jego lokalizacji, wydolności fizycznej chorego, stanu węzłów chłonnych, obecności lub braku przerzutów odległych. Im nowotwór jest mniej zaawansowany, tym szanse wyleczenia są większe.
Są dwa główne typy raka płuca: drobnokomórkowy i niedrobnokomórkowy. Ten drugi to ponad 80 proc. zachorowań. Jeżeli diagnoza zostaje postawiona...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta