Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Szahid na służbie u Putina

14 października 2022 | Świat | Rusłan Szoszyn

Irańskie drony wyrządzają spore szkody nad Dnieprem. Ale Kijów zaczyna z nimi sobie radzić, przy pomocy m.in. Polski i Izraela. Na frontach cisza przed burzą.

„Szahid” to w świecie islamu osoba, która oddaje swoje życie za wiarę i w nagrodę otrzymuje przepustkę do raju. Irańskie drony kamikadze Shahed niszczą ukraińskie miasta, w czwartek Rosjanie zaatakowali nimi obiekty infrastruktury krytycznej w obwodzie kijowskim. Kilka dni temu Kreml wykorzystał te drony podczas zmasowanego ataku bombowego nad Dnieprem.

Pokonują nawet 2 tys. kilometrów i są wyposażone w dwusuwowy silnik spalinowy, przez co zostały okrzyknięte przez wojskowych „motorynkami”. Charakterystyczny dźwięk nadlatującego irańskiego drona mogą łatwo usłyszeć osoby znajdujące się na ziemi, ale ten dźwięk często przynosi ze sobą śmierć i zniszczenia.

– To...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12395

Wydanie: 12395

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Zamów abonament