Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy zasada reprezentacji łącznej spółki umożliwia złożenie podpisów w różnym czasie?

14 października 2022 | Biznes w czasie pandemii | Filip Peszko

Uzasadnione jest stanowisko dopuszczające złożenie w różnym czasie oświadczeń woli przez uprawnionych do łącznej reprezentacji spółki jawnej. Jeżeli nie ma wątpliwości co do treści takich oświadczeń, to okoliczność, iż między poszczególnymi oświadczeniami zachodzi większy odstęp czasu, nie może automatycznie pozbawiać skuteczności dokonanej przez spółkę czynności prawnej.

Tak uznał Sąd Najwyższy postanowieniem z 25 kwietnia 2022 roku, sygn. akt I CSK 498/22.

Skarżąca, wnosząc skargę kasacyjną podniosła, iż w sprawie występuje zagadnienie prawne, które winno zostać rozstrzygnięte przez Sąd Najwyższy. Pod wątpliwość poddano kwestię czy oświadczenia woli uprawnionych do łącznej reprezentacji osoby prawnej lub tzw. ułomnej osoby prawnej, składające się na daną czynność prawną tego podmiotu mogą być złożone nie tylko w różnym czasie, ale i w różnych formach przewidzianych przez kodeks cywilny dla czynności prawnej, a w przypadku twierdzącej odpowiedzi: czy taka czynność prawna została zawarta w formie odpowiedniej dla oświadczenia złożonego w formie mniej sformalizowanej, czy w formie o wyższym stopniu sformalizowania.

Sąd Najwyższy w ramach tzw. przedsądu dokonał wstępnej oceny przedstawionej sprawy i nie zgodził się z twierdzeniem, iż przedstawione przez skarżącą pytanie stanowi istotne zagadnienie prawne. W ocenie Sądu Najwyższego kwestia ta nie budzi poważnych wątpliwości interpretacyjnych, a dotychczasowa linia orzecznicza sądów powszechnych nie jest rozbieżna.

W uzasadnieniu Sąd Najwyższy wskazał, iż żaden przepis prawa nie przewiduje określonego sposobu składania łącznych oświadczeń woli osób uprawnionych do łącznej reprezentacji, zarówno osoby prawnej, jak i tzw. ułomnej osoby prawnej, do której to kategorii należy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12395

Wydanie: 12395

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Zamów abonament