Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy pieniądze zatrzymają odejścia

14 października 2022 | Prawo co dnia | Katarzyna Wójcik

Uznaniowe nagrody nie zachęcą do pracy. Choć ministerstwa przeznaczają na nie miliony, urzędnicy odchodzą.

Tylko w tym roku na nagrody za szczególne osiągnięcia dla zatrudnionych w ministerstwach wydano 45,5 mln zł. To informacje z 13 ministerstw. Resorty sprawiedliwości, zdrowia oraz sportu i turystyki nie podały danych.

Wcale nie dużo

Miliony przeznaczane na nagrody wcale nie oznaczają, że zatrudnieni w ministerstwach się obłowili. Płace, w porównaniu z sektorem prywatnym, nie są wysokie. Problemem jest też to, że zbyt dużą ich część stanowią dodatkowe składniki, m.in. właśnie uznaniowe nagrody.

– Obecne płace w urzędach administracji rządowej są relatywnie niskie i niekonkurencyjne względem sektora przedsiębiorstw. Kwota bazowa w służbie cywilnej jest zamrożona od 2020 r – mówi Jerzy Siekiera, prezes Stowarzyszenia Absolwentów KSAP. I dodaje, że w projekcie ustawy budżetowej na przyszły rok kwotę bazową podnosi się jedynie o 7,8 proc., a więc nie uwzględniając chociażby tegorocznej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12395

Wydanie: 12395

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Zamów abonament