Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Lepsza kara niż niepotrzebne zakupy

14 października 2022 | Biznes w czasie pandemii | Przemysław Wojtasik

Spółka może rozliczyć w podatkowych kosztach kwoty, które musi zapłacić dostawcy za niewywiązanie się z warunków umowy i nabycie mniejszej partii węgla niż wynikała z kontraktu.

Fiskus czasami rozumie, że w biznesie lepiej jest zapłacić karę niż kupować za dużo. Potwierdza to interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 5 października 2022 r. (nr 0111-KDIB1-1.4010.459.2022.2.BS).

Zmniejszenie zakupów niezgodne z umową

Wystąpiła o nią spółka z o.o. zajmująca się wytwarzaniem energii cieplnej. Pozyskuje ją ze spalania biomasy, pelletu i miału węgla. Kilka lat temu zawarła umowę na dostawy surowca. Zobowiązała się w niej do zakupu określonej ilości węgla. Niedotrzymanie tych postanowień oznacza konieczność zapłaty kary umownej.

W ostatnim czasie spółka kupiła mniejszą ilość węgla niż zostało to ustalone w kontrakcie. Skutkiem zmniejszenia zakupów jest naliczenie kar umownych. Spółka jeszcze ich nie uiściła, tłumacząc zmianę ilości zamówienia niezależnymi od niej przyczynami. Powołała się...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12395

Wydanie: 12395

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Zamów abonament