Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Postępowanie upadłościowe: skutki spóźnionego zgłoszenia wierzytelności

28 lipca 2023 | Biznes w czasie kryzysu | Jarosław Kozłowski

Wierzyciel, który chce uczestniczyć w postępowaniu upadłościowym swojego dłużnika, powinien zgłosić wierzytelność syndykowi w określonym terminie. Brak zgłoszenia uniemożliwia uczestniczenie w podziale funduszów masy upadłości.

Ogłoszenie upadłości dłużnika pociąga za sobą konieczność zgłoszenia przez wierzycieli swoich należności przysługujących im przeciwko dłużnikowi. Tylko niektóre wierzytelności umieszcza się bowiem na liście z urzędu. Wprawdzie samo zgłoszenie wierzytelności nie gwarantuje uzyskania zaspokojenia roszczeń wierzyciela, ale umożliwia uczestniczenie w planie podziału funduszy masy upadłości, na które składają się środki uzyskanie z likwidacji majątku upadłego stanowiącego masę upadłości. Termin do zgłoszenia wierzytelności w postępowaniu upadłościowym wynosi 30 dni od dnia obwieszczenia postanowienia o ogłoszeniu upadłości w Krajowym Rejestrze Zadłużonych (KRZ). Zgłoszenia obecnie dokonuje się syndykowi za pośrednictwem systemu teleinformatycznego, czyli KRZ.

Źródła informacji na temat upadłości dłużnika

Skąd jednak wierzyciele uzyskują informację o fakcie ogłoszenia upadłości dłużnika? Z reguły wierzyciele dowiadują się o tym od syndyka, który przesyła im zawiadomienie, w którym wskazuje m.in. termin na dokonanie zgłoszenia. Jednakże termin do zgłoszenia wierzytelności nie biegnie od dnia doręczenia wierzycielowi zawiadomienia, ale od obwieszczenia o ogłoszeniu upadłości, które publikowane jest w KRZ.

Może się zdarzyć, że zawiadomienie od syndyka zostanie doręczone wierzycielowi już po upływie terminu do zgłaszania wierzytelności. Co więcej, syndyk dokonuje...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12633

Wydanie: 12633

Spis treści
Zamów abonament