Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wewnętrze procedury i zasada biznesowej oceny sytuacji

28 lipca 2023 | Prawo i podatki | Malwina Rączka

Wprowadzenie właściwych instrumentów, zwiększających bezpieczeństwo prawne, musi być poprzedzone indywidualną analizą wielkości i struktury podmiotu, a także rodzaju i zakresu jego działalności.

Ustawa nowelizująca kodeks spółek handlowych, obowiązująca od października 2022 r., której celem było przede wszystkim wprowadzenie do przepisów polskiego prawa regulacji dotyczącej prawa holdingowego, zmieniła wiele przepisów dotyczących funkcjonowania wszystkich spółek, również tych, które nie działają w stosunku zależności.

Jedna z najistotniejszych zmian dotyczy zasad odpowiedzialności członków władz spółki (tj. członków zarządu, rady nadzorczej, komisji rewizyjnej oraz likwidatorów) za szkody wyrządzone spółce działaniem lub zaniechaniem sprzecznym z prawem lub postanowieniami umowy. Podstawą tej odpowiedzialności jest wina. Do tej pory przepis umożliwiał przypisanie winy konkretnej osobie, wówczas gdy nie dochowała ona należytej staranności przy wykonywaniu swoich obowiązków. Obecnie natomiast wprowadzono swoisty „kontratyp” odpowiedzialności członka władz spółki w postaci działania w granicach uzasadnionego ryzyka gospodarczego. Oznacza to, że jeżeli członek zarządu, rady nadzorczej, komisji rewizyjnej lub likwidator, postępując w sposób lojalny wobec spółki, działa w granicach uzasadnionego ryzyka gospodarczego – w tym na podstawie informacji, analiz i opinii, które powinny być w danych okolicznościach uwzględnione przy dokonywaniu starannej oceny – nie narusza obowiązku dołożenia staranności...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12633

Wydanie: 12633

Spis treści
Zamów abonament