Recykling chemiczny pozwoli zagospodarować odpady
Rynek wiąże z tą technologią wielkie nadzieje, choć jest ona wciąż w powijakach i wymaga ogromnych wydatków. Jednak pracują nad nią m.in. Orlen, Azoty i Ciech.
Z perspektywy polityki klimatycznej i środowiskowej recykling to fundament gospodarki cyrkularnej. W Polsce jednak cały czas zdecydowanie najwięcej odpadów komunalnych trafia na wysypiska śmieci. Recykling jest dopiero na drugim miejscu.
Dziś przerób zapewniają przede wszystkim technologie recyklingu mechanicznego. Polegają one na mechanicznym rozdrabnianiu zużytych tworzyw do postaci regranulatu (recyklatu) nadającego się do ponownego przetworzenia, przy czym ich struktura chemiczna nie ulega zmianom. Coraz większe nadzieje wiązane są jednak z recyklingiem chemicznym, w wyniku którego powstaje surowiec o innym składzie chemicznym niż poddany...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta