Odbudowa Ukrainy to potencjał dla firm budowlanych znad Wisły
Polska będzie zapleczem logistycznym odbudowy, ale nasze firmy mogą również liczyć na kontrakty. Są też czynniki ryzyka.
Rosyjska agresja na Ukrainę trwa, tymczasem świat już debatuje, jak wesprzeć odbudowę naszego sąsiada ze zniszczeń. Czy będzie to również pole do działania dla polskiego sektora budowlanego? Z jakimi wyzwaniami będzie się to wiązać?
Pieniądze i prawo
Maciej Niemierka, menedżer w dziale doradztwa finansowego w firmie doradczej Deloitte, podkreśla, że odbudowa Ukrainy po wojnie będzie bardzo kapitałochłonnym i złożonym przedsięwzięciem, a ostatnie szacunki Banku Światowego mówią o nakładach rzędu 411 mld dol., z czego połowa to sektory: transportowy, mieszkaniowy i energetyczny.
– W sytuacji zakończenia zbrojnego konfliktu na terenie Ukrainy i zawarcia porozumienia pokojowego między Ukrainą i Rosją, co jest warunkiem koniecznym do przystąpienia do programu odbudowy, Polska oraz krajowi przedsiębiorcy będą mieli szansę odegrać istotną rolę w odbudowie. Już teraz słyszy się o gotowości i chęci wielu polskich przedsiębiorstw do realizacji inwestycji na terytorium Ukrainy. Według Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu w Katalogu Polskich Spółek zainteresowanych odbudową Ukrainy zarejestrowało się już około 2 tys. firm reprezentujących różne branże, m.in. budowlaną, energetyczną, IT czy rolno-spożywczą – mówi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta