Ponad 150 zmian w procedurze cywilnej ważnych dla przedsiębiorców
Dotychczasowa praktyka niektórych pełnomocników, polegająca na zgłaszaniu wniosków dowodowych w uzasadnieniu pisma procesowego, nie będzie już akceptowalna, gdyż zamieszczone tam wnioski nie będą wywoływać żadnego skutku.
1 lipca weszła w życie kolejna znacząca nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego. Zakres zmian jest niebagatelny i dotyka w zasadzie wszystkich obszarów ustawy, poczynając od konstrukcji pisma procesowego, przebiegu posiedzenia przygotowawczego, poprzez nowo wprowadzone postępowanie odrębne w sprawach konsumenckich, a kończąc na postępowaniu zabezpieczającym i egzekucyjnym. Z tego powodu nowelizacja budzi zainteresowanie nie tylko prawników, lecz także przedsiębiorców i konsumentów.
Zgodnie z uzasadnieniem projektu ustawy z 9 marca 2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw, zamiarem ustawodawcy było przede wszystkim usprawnienie prowadzenia postępowań, odciążenie sądów oraz poprawienie wad reformy k.p.c. z 2019 r. Odpowiedź na to, czy ponad 150 zmian wprowadzonych na gruncie ustawy osiągnie zamierzony cel, będzie kwestią najbliższych tygodni i miesięcy. Natomiast już teraz niektóre ze znowelizowanych przepisów wpłyną w sposób istotny na kształt postępowań, w tym tych dotyczących spraw z zakresu własności intelektualnej. I to właśnie zmiany dotyczące postępowania zabezpieczającego w sprawach własności intelektualnej zdają się budzić największe kontrowersje, choć w dużym stopniu sankcjonują jedynie dotychczasową praktykę sądów orzekających w tej kategorii spraw.
Obowiązek wzięcia pod uwagę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta