Ci, którzy doświadczyli przemocy domowej, dostaną większą ochronę.
W przypadku stworzenia zagrożenia dla życia lub zdrowia pokrzywdzeni przemocą będą mogli żądać również zakazu zbliżania się agresora na wyrażoną w metrach odległość jak również zakazu kontaktowania się z pokrzywdzonymi.
W bieżącym roku wejdą w życie zmiany ustawy o przeciwdziałaniu przemocy domowej z dnia z 29 lipca 2005 r. (Dz.U. Nr 180, poz. 1493 ze zm.). Pierwsza część zmian będzie dotyczyć działalności zespołów interdyscyplinarnych, które powołuje wójt, burmistrz albo prezydent miasta na rzecz przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Czerwcowa nowelizacja przewiduje m.in. regulacje dotyczące posiedzeń takich zespołów, a także szkoleń i podnoszenia kwalifikacji przez osoby wchodzące w ich skład.
Z punktu widzenia pokrzywdzonych natomiast większe znaczenie mogą mieć zmiany ustawy, które wejdą w życie 15 sierpnia 2023 r. Dotychczas ustawa przewidywała, że „jeżeli członek rodziny wspólnie zajmujący mieszkanie, swoim zachowaniem polegającym na stosowaniu przemocy w rodzinie czyni szczególnie uciążliwym wspólne zamieszkiwanie, osoba dotknięta tą przemocą może żądać, aby sąd, właściwy według przepisów ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. – Kodeks postępowania cywilnego […] o postępowaniu nieprocesowym, zobowiązał go do opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia lub zakazał zbliżania się do mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia”.
Treść przepisu nie pozostawiała zatem wątpliwości, że...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta