Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rozstanie właściciela z firmą

28 lipca 2023 | Biznes w czasie kryzysu | Katarzyna Kucharczyk
źródło: Rzeczpospolita

Przedsiębiorcy mogą sprzedać swoje udziały inwestorowi branżowemu, finansowemu lub wprowadzić firmę na giełdę. Każde z tych rozwiązań ma zarówno plusy, jak i minusy. Sprawdzi się w jednej sytuacji, ale nie zadziała w innej.

Aż 74 proc. założycieli przedsiębiorstw w Polsce chciałoby przekazać swoją firmę młodszemu pokoleniu, ale tylko 8 proc. potencjalnych następców jest zainteresowanych takim rozwiązaniem – wynika z danych Instytutu Biznesu Rodzinnego.

Nic więc dziwnego, że po ponad trzech dekadach dynamicznego rozwoju gospodarki rynkowej w Polsce coraz więcej prywatnych przedsiębiorców staje przed kluczowym pytaniem, co dalej zrobić z własną firmą w sytuacji, gdy dzieci bądź członkowie najbliższej rodziny nie są zainteresowani prowadzeniem działalności. Nierzadko biznesmeni ci osiągnęli sukces w danej branży, stworzyli duże przedsiębiorstwa zatrudniające kilkuset lub nawet tysiące pracowników.

Emocjonalne uwarunkowania

Jeśli nie ma innego wyjścia i trzeba podjąć decyzję, komu i w jaki sposób zostanie sprzedane przedsiębiorstwo, to co jego właściciele często biorą pod uwagę w pierwszej kolejności? Okazuje się, że dla wielu z nich kluczową kwestią są pomysły i plany nowych zarządzających na dalszy rozwój firmy.

– Często są one co najmniej tak samo istotne jak proponowana cena. Wiele prywatnych spółek, które powstały w Polsce po 1989 r., to dzieło życia ich właścicieli bądź całej rodziny. Poświęcili im swój czas i energię. Są z nimi mocno związani emocjonalnie. Choć po sprzedaży będą musieli się rozstać z firmą, kluczowe dla nich jest zapewnienie perspektyw...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12633

Wydanie: 12633

Spis treści
Zamów abonament