Nie wszystko podlega umorzeniu
Nie każde zobowiązanie upadłego może być umorzone po wykonaniu planu spłaty. Są to np. zobowiązania alimentacyjne.
Zgodnie z przepisami prawa upadłościowego po wykonaniu obowiązków określonych w planie spłaty wierzycieli sąd wydaje postanowienie o stwierdzeniu wykonania planu spłaty i umorzeniu zobowiązań upadłego. Chodzi o długi powstałe przed dniem ogłoszenia upadłości i niespłacone w wyniku wykonania planu spłaty. Po wydaniu wspomnianego wyżej postanowienia niedopuszczalne jest wszczęcie postępowania egzekucyjnego dotyczącego tych zobowiązań. Jest to bez wątpienia największy przywilej wynikający z postępowania upadłościowego oraz przejaw realizacji jednego z kluczowych jego celów, jakim jest umożliwienie umorzenia zobowiązań upadłego. Istnieje jednak katalog zawierający kategorie zobowiązań, które ze względu na swój charakter i specyfikę nie podlegają umorzeniu po wykonaniu planu spłaty.
Zobowiązania o charakterze alimentacyjnym
Zobowiązania alimentacyjne mają charakter świadczeń okresowych. Ze względu na ich cel i treść świadczenia, prawa i obowiązki alimentacyjne mają charakter ściśle osobisty i nie można ich przenieść zarówno za życia, jak i na wypadek śmierci. Wierzytelności alimentacyjne nie mogą być umorzone przez potrącenie, nie stanowią przedmiotu egzekucji i zastawu.
W dominującej liczbie przypadków dotyczą one zaspokajania podstawowych potrzeb...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta