Analiza kondycji finansowej przy restrukturyzacji
Podstawą do ustalenia, czy wystąpiła przesłanka zagrożenia niewypłacalnością, jest planowanie przychodów i wydatków przedsiębiorstwa.
Celem postępowania restukturyzacyjnego jest uniknięcie upadłości dłużnika. W ocenie ustawodawcy korzystniejszym rozwiązaniem problemów zobowiązanego jest zawarcie układu z wierzycielami niż likwidacja poprzez procedury upadłościowe.
Nadrzędnym celem prawa restrukturyzacyjnego jest zachowanie przedsiębiorstwa dłużnika przy maksymalnej ochronie wartości ekonomicznej tego przedsiębiorstwa. Zachowanie przedsiębiorstwa dłużnika oznacza tyle, że w wyniku restrukturyzacji (poza przypadkiem przewidzianym w art. 159 ust. 1 ustawy – Prawo restrukturyzacyjne) powinno być ono w pełni funkcjonalne, tj. zdolne do działania na rynku, a przede wszystkim zdolne do regulowania swoich zobowiązań (co niezwykle trafnie podkreśla uzasadnienie post. SO w Warszawie z 8 maja 2018 r., sygn. XXIII Gz 71/18).
Aby mieć możliwość skorzystania z procedur restrukturyzacyjnych, dłużnik musi być albo niewypłacalny, albo zagrożony niewypłacalnością. Jeżeli dłużnik jest w dobrej kondycji i brak jest zagrożenia niewypłacalnością, nie ma podstaw do wszczęcia postępowania restrukturyzacyjnego.
Kluczowym narzędziem pozwalającym dokonać takiej oceny jest analiza...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta