Partnerstwo sposobem na promowanie idei zero waste
Działania na rzecz ochrony zasobów naturalnych realizowane są poprzez różne aktywności organizacji. Jednym z przykładów jest tytularne partnerstwo obejmujące obiekty użyteczności publicznej, takie jak np. hale widowiskowo-sportowe.
Obserwowane zmiany klimatu i rosnąca świadomość konieczności ochrony zasobów planety powodują, że coraz więcej osób oraz podmiotów aktywnie działa na rzecz domykania obiegu. Jednym z globalnych megatrendów wśród świadomych organizacji jest dążenie do minimalizacji odpadów, a docelowo do całkowitego domknięcia obiegu wykorzystywanych zasobów.
Trend zero waste to obecnie jeden z najważniejszych kierunków działań organizacji. Spektrum możliwych działań obejmujących gospodarkę obiegu zamkniętego (GOZ) jest bardzo szerokie – zarówno po stronie firm, jak też konsumentów, którzy tak naprawdę są kluczowym ogniwem w tym procesie.
Jak to zrobić
Realizacja idei zero waste zaczyna się już na etapie projektowania pod kątem recyklingu. Chodzi o same produkty, o to, w jaki sposób i z jakich materiałów są wykonane, z czego zrobione jest opakowanie, czy jest łatwe do utylizacji, ale także, czy konsumenci będą mieli jasność, do jakiego pojemnika je wrzucić.
To właśnie zachowania konsumentów są bardzo ważne dla domykania obiegu zasobów. Chodzi po pierwsze, i najważniejsze, o to, by jak najwięcej wykorzystanych zasobów wracało do obiegu – a więc mówiąc obrazowo, by odpady wrzucać do odpowiednich pojemników, a nie zostawiać w parku, lesie czy też wrzucać do rzeki, jeziora czy morza. Ten...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta