Rosnące problemy z uzyskaniem interpretacji indywidualnej
W ostatnich latach można zaobserwować negatywną tendencję w zakresie uzyskania stanowiska organu podatkowego odnoszącego się do działalności badawczo-rozwojowej oraz elektronicznej archiwizacji dokumentów księgowych.
System interpretacji indywidualnych przepisów prawa podatkowego stanowi istotną część polskiego systemu prawa podatkowego. Na przestrzeni lat podatnicy często korzystali z tego instrumentu w celu uzyskania stanowiska organu podatkowego w zakresie zagadnień podatkowych budzących ich wątpliwości.
Garść statystyk
Analizując dane statystyczne opublikowane przez Krajową Informację Skarbową (na łamach: https://www.kis.gov.pl/dzialalnosc/raporty-z-dzialalnosci), dotyczące działalności Krajowej Informacji Skarbowej odpowiednio w 2020 r., 2021 r. oraz 2022 r. wskazać należy, że w ostatnich latach zarysowuje się tendencja wzrostowa, jeśli chodzi o zainteresowanie uzyskaniem interpretacji, świadczy o tym wzrost wydawanych. W 2020 roku wydano 20 270 interpretacji indywidualnych, w 2021 r. już 23 025, a z kolei w 2022 r. doszło do wydania 24 449 interpretacji indywidualnych przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (DKIS).
Przy czym zarysowana tendencja wzrostowa pozostaje nadal znacznie niższa aniżeli rekordowe lata 2014 oraz 2015, gdzie odpowiednio wydano 37 891 oraz 37 710 interpretacji.
Analizowany wzrost wydawanych interpretacji spotyka się jednak z narastającym problemem związanym z ich uzyskaniem przez podatników. Wskazać bowiem należy, że w 2022 r. wydano 34 149 rozstrzygnięć w sprawach związanych z indywidualnymi interpretacjami, wobec wpływu 30 376 wniosków o wydanie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta